Hamas’tan ateşkes açıklaması: İsrail’in şartları kabul edilemez

Gazze Şeridi’nde İsrail terörüyle mücadele eden Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) sahada savaşı, masada ateşkes müzakerelerini sürdürüyor.

Hamas Siyasi Birimi Üyesi Gazi Hamed, İsrail’in müzakerelerde ciddi olmadığını ve kabul edilmesi imkansız şartlar ileri sürdüğünü söyledi. Gazze Şeridi’ndeki açlığın her geçen gün daha da kötüleşmesi sebebiyle işgal rejimine uluslararası düzeyde baskı olduğuna işaret eden Hamed, Filistin direnişinin çeşitli çevrelerle birlikte Gazze’nin kuzeyinde insani yardım dağıtımını organize etmeye çalıştığını ifade etti.

SAVAŞ DURACAK, İSRAİL ÇEKİLECEK, İMAR BAŞLAYACAK

Hamed, Hamas’ın savaşı durduracak, işgal güçlerinin çekilmesini sağlayacak, yeniden imar faaliyetlerini başlatacak ve evlerini terk etmek zorunda kalanların evlerine dönmelerine imkan verecek şerefli bir ateşkes anlaşması yapmak istediğini bildirdi.

Kara ve deniz yoluyla Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım girmesine izin vermesi için işgal rejimine baskı yapıldığını belirten Hamed, işgal hükümetinin Gazze Şeridi’nde savaşın devam etmesini istediğini ve işgal rejimi liderlerinin İsrailli esirlerin hayatlarını ve ailelerinin çektiği acıları önemsemediğini kaydetti.

Hamed, “Kalıcı ve kapsamlı bir ateşkes olmalı. İşgal güçleri aşamalı da olsa Gazze Şeridi’nden çekilmeli” dedi.

EFSANEVİ DİRENİŞ EN GÜÇLÜ KART

Filistin halkının efsanevi direnişinin Hamas’ın elindeki en güçlü kart olduğuna işaret eden Hamed, İsrail’in kendisine stratejik tehdit teşkil eden Gazze Şeridi için farklı bir emrivaki dayatmaya çalıştığını ancak başarılı olamayacağını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x