İçerden bilgi alan ünlü gazeteci emekliye kötü haberi verdi! Artık bu para verilmeyecek

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, ekonomik tablonun seçimlere 10 gün kala oldukça kötü olduğunu belirtti ve hatta bu durumun yüzde 5 faiz artışını bile gerektirebileceğini dile getirdi.

1 Nisan’dan sonraki süreçle ilgili kulislerden edindiği duyumları paylaşan Bozkurt, ekonominin direksiyonunun tam yetkiyle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e geçeceğini vurguladı.

Bozkurt’un aktardıkları şöyle: “(…) Şimşek tam anlamıyla bir teknokrat. Hesap makinesiyle dolaşıyor adeta. Siyasi kaygıları yok. Amacı, ekonomiyi belirli bir seviyeye getirerek CV’sine başarı öyküleri eklemek. Kendisi için politik bir gelecek veya kariyer planlaması yapma derdinde değil.

Bu durum, elini rahatlatıyor. Ayrıca Erdoğan’ın Şimşek’e ve politikalarına bir şekilde bağlı olduğu ve başka seçeneğinin olmadığı bir durum söz konusu.

“YARIM PUAN BİLE OLSA YÜKSEK ZAM OLMAYACAK”

Şimşek’in programının ana omurgası belli. Memur ve emeklilere enflasyonun üzerinde dahi olsa yüksek zam yapılmayacak.

“BAYRAM İKRAMİYESİNE DE VEDA EDEBİLİRİZ”

Önümüzdeki dönemde bayram ikramiyesine veda etme ihtimalimiz var. Bayram ikramiyesi tartışıldığı bir toplantıda ‘Bayram ikramiyesi nedir? Dünyanın neresinde böyle bir uygulama görülmüş?’ şeklinde tepki göstermiş. Bu bir sinyal.

“ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA DEVLET KATKISINA İTİRAZ ETMİŞ”

Cumhurbaşkanı kabinesi ifadesi kullanılıyor ama eski bakanlar kurulu terimini kullanmayacağız. Kabine kelimesi de kullanılmıyor. Gerçekleştirilen toplantının adı, cumhurbaşkanının bakanlarıyla bir araya gelmesi. Bu tür bir toplantıda Şimşek, elektrik ve doğalgazda devletin katkısına karşı çıkmış.

Bu katkının kaldırılmasını talep etmiş. Erdoğan, bunu ‘yoksulları öldürdün’ şeklinde itiraz etmiş. Bunun üzerine Şimşek, ‘Ben (Hazine ve Maliye Bakanlığı) bunu ödemem. Yoksullar içinse Aile Bakanlığı bunları tespit edip sadece onlara ödeme yapmalı, herkesinki niye ödeniyor?’ şeklinde cevap vermiş.

“ELEKTRİK VE DOĞALGAZA 3 HANELİ ORANDA ZAM GELEBİLİR”

Bu açıklamadan anladığımız şu ki, 1 Nisan’dan sonra elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 3 haneli oranda zam gelebilir. Enflasyon ölçümlerine göre dahi, elektrik ve doğalgazda yüzde 80 ila 90 arasında bir düşük fiyat uygulaması bulunuyor.

Şimşek’in ifadesine göre, 1 Nisan’dan sonra döviz kurlarının serbest bırakılmasıyla, kur farkından kaynaklanacak zam oranı aniden kâbusa dönüşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x